TRAMBOLİN İMALATI

TRAMBOLİN İMALATI

Günümüzde şehirlerin kalabalıklaşması, suç oranının artması gibi durumlar çocukları güvenli oyun alanlarına yönlendirmektedir. Aslında çocuklardan önce aileleri yönlendirmektedir. Yani sokakta ya da parkta oyun oynayan çocuk sayıcı gittikçe azalmaktadır. Bu durum da aileleri trambolin, top havuzu, soft play gibi oyun alanlarına yönlendiriyor. Bundan dolayı trambolin imalatı artış göstermektedir.

Trambolin imalatının artış göstermesi bazı sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bu sıkıntıların en başında kalitesiz üretim gelmektedir. İkinci olarak ise ürünlerin sıradanlaşması ve eskisi kadar rağbet görmemesi gelmektedir. Bu iki unsur trambolin imalatı sırasında büyük sorunlara sebep olmaktadır. Örneğin trambolin imalatı sırasında kullanılan hammaddeler çevreye en az şekilde zarar vermelidir. Aynı zamanda kullanılan ürünler insan sağlığını tehdit etmemelidir. Tabiî ki bu unsurları ilk bakışta ayırt etmek pek mümkün değildir. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde bu konuda detaylı açıklama verilecektir.

Üstteki makalede söylediğimiz gibi trambolin imalatının bir diğer sıkıntısı ise ürünlerin birbirine benzemesi sorunudur. Trambolin parkları insanları eğlendirmek için üretilmektedir. Bundan dolayı trambolin parklar, soft play alanlar, top havuzları beğeniye göre rekabet eden sektörlerdir diyebiliriz. Beğeniye göre rekabetin hakim olduğu bu sektör de insanlar beğendikleri oyun parklarını tercih etmektedirler. Bu yüzden yetişkinler ya da çocuklar daima farklı olan ürünleri tercih ederler. Eğer ürünler güncellenmez, farklılaşmaz ve sıradanlaşır ise üretici ve işletmeci rekabet gücünü kaybeder ve zarar etmeye başlar. Farklılaşmanın birçok unsuru vardır. Bu unsurları makalemizin devamında anlatacağız.

Trambolin Parkı’nın kaliteli olduğunu nasıl anlarız?

                Trambolin parkları çocuklarla ya da yetişkinlerle direkt temas kurduğu için bu maddelerin insan sağlığını etkilememesi gerekir. Bundan dolayı her ülke kendi standartlarına göre çeşitli testler istemektedirler. Bu belgelerin başında iki tane önemli test yer almaktadır. Bu belgeler EN 1176 ve EN1177 Belgeleridir.

EN 1176 testi Oyun Parkı Ekipmanları için istenen bir kalite kontrol belgesidir. Bu belgeyi bütün Avrupa Birliği ülkeleri istemektedir. EN 1177 testi ise Oyun Parkı Ekipmanlarının kurulacağı alan için istenen kalite kontrol belgesidir. EN 1177 de bütün Avrupa Birliği ülkeleri tarafından istenmektedir. Trambolin parkının kalitesinden şüphe ediyorsanız, trambolin imalatı yapan firmadan bu belgeleri isteyebilirsiniz. Eğer bu belgeler yok ise o firma ile çalışmamanızı tavsiye ederiz.

Trambolin Parkı Nasıl Farklılaşır?

Trambolin Parklarının her geçen gün arttığından bahsetmiştik. Fakat bu artış gün geçtikçe rekabeti arttırmaktadır. Bundan dolayı hem üretici firmalar hem de işletici firmalar daha çok yatırım yapmak zorundan kalmaktadırlar. Bundan dolayı firmalar mutlaka farklılaşmalıdırlar. İmalatçı firmalar açısından farklılaşmanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunlar şunlardır:

  • Ürün çeşitlendirme
  • Ürün farklılaştırma
  • Satış sonrası hizmetler
  • Konumlandırma

gibi çeşitli farklılaştırma stratejileri vardır.

Ürün Çeşitlendirme:  Üretilen ürünlerin birçok çeşidi olmalıdır. Örneğin renk çeşidi ya da tercihe bağlı bazı bölümlerin özelleştirilmesi gibi çeşitlendirmeler yapılabilir.

Ürün Farklılaştırma:  Ürünler ne kadar farklı olursa üretici firmanın tercih oranı o kadar artmaktadır. Bundan dolayı ürünler devamlı yeni tasarımlarla farklılaştırılmalıdır.

Satış Sonrası Hizmetler: Ürünlerin farklılaşması bir aşamaya kadar fayda sağlayacaktır. Fakat rekabet ortamında diğer firmalarında ürün farklılaştırması yoluna gitmesi sonucu daha farklı seçenekler ortaya koyulmalıdır. Bunlardan biriside satış sonrası hizmetlerdir. Satılan ürünün satış sonrasındaki garantisi, satış sonrası şikayetlerin dikkate alınması eğer olumsuz bir durum varsa bunu düzeltilmesi gibi hizmetler müşteriler nezdinde firmayı farklılaştıracaktır.

Konumlandırma: Üretilen ürünlerin pazarlama faaliyetleri ile müşterinin zihininde olumlu bir şekilde konumlandırmak çok önemlidir. Eğer ürünler güvenilir, sağlam ve kaliteli olarak müşteri zihnine konumlandırılırsa, ürünlerin tercih oranı artacaktır.

Sonuç olarak değişen dünya isteklerine göre ve artan talepten dolayı trambolin imalatı konusunda bazı sıkıntılar meydana gelmektedir. Bu sıkıntılardan en önemli iki tanesi ise kalitesiz üretim ve sıradanlaşan ürün grubudur. Bu iki sıkıntının işletmeler ve üreticiler açısından farklı çözüm yolları bulunmaktadır. Bu çözüm yolları yukarıdaki makalede yazıldığı gibidir.

trambolin parkı

Diğer makalelerimizi okumak isterseniz, aşağıdaki linklere göz atabilirsiniz.

Soft play alanlar ve ihracat.

Soft play alanlar ve AVMlerin gelişimi

Soft play alanlar ve obezite

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir