SOFT PLAY ALANLAR ve İHRACAT

Soft play alanlan ihracatının ülke ekonomisini, aşağıda yazdığımız makaleden okuyabilirsiniz:

SOFT PLAY ALANLAR ve İHRACAT

Dünyamızın her geçen gün artan nüfusu bazı ülkelerde 7 – 18 yaş aralığında bireylerin artmasına yol açmıştır. Bundan dolayı bu ülkelerdeki kamu ve özel sektör yatırımları çocukların ve gençlerin bulunduğu kitleye kaymaktadır. Durum böyle olunca çocuklara ve gençlere yönelik eğlence ürünlerinin üretilmesine de büyük yatırımlar yapılmaktadır. Pazarın giderek büyümesinden dolayı ülkemizin de bu sektöre girerek bu sektörün ihtiyaçlarını karşılayabilecek firmalara destek olması gerekmektedir. Özellikle özel ilgi gerektiren proje ürünleri üreten firmalara ayrıca destekte bulunulmalıdır. Bu destekler sadece maddi olarak değil manevi olarak da hissedilmelidir. Proje ürünleri üreten firmalara manevi destek olarak, işlerinin kolaylaşması için gümrük işlemlerinde kolaylıklar sağlanabilir ya da gençlere ya da çocuklara yönelik eğlence sektörlerinin geliştiği ülkelere yapılacak pazarlama faaliyetlerinde firmaların yanında olunması büyük önem taşımaktadır.

Sosyal hakların çoğaldığı ve her çocuğa ayrı ilgi gösterilen ülkelere yapılacak pazarlama faaliyetleri, ülkemizdeki proje üretimi yapan firmaları müşteri bulmak adına rahatlatacaktır. Ülkemizde eğlence sektörü adına birçok alanda üretim yapılmaktadır. Ve bu ürünlerin birçoğu yurt dışına ihraç edilmektedir. Çocuklar ve gençler için üretilen ürünlerden biriside soft play alanlardır.

Soft Play Alanların İhracata Katkıları Nelerdir?

Soft play alanlar yapıları gereği karmaşık üretim aşamalarına sahip ürünlerdir. Özellikle seri üretim olmayan, her müşteri için ayrı çizim ve üretim yapılan soft play ürünlerde üretim aşaması daha karmaşıktır. Çünkü üretilen ürün her defasında farklılaşmaktadır. Müşterilerin istek ve görüşleri, üretici firmadaki tasarımcıların hayal güçleri ürünün ortaya çıkmasında ana rol oynamaktadır. Bundan dolayı soft play imalatı düşünüldüğünden daha zor bir hale gelmektedir. Ülkemizde yurt içi ve yurt dışı soft play vb. ürünleri üretip satan birçok firma vardır. Yurt içi talebi karşılayan firmaları bu yazımızda incelemeyeceğiz. İhracat üzerine konuştuğumuzdan dolayı yurt dışı satış yapan firmalar hakkında yazımıza devam edeceğiz.

Örnek İşletme

Bu yazımıza örnek seçtiğimiz işletmemiz Akdeniz Bölgesinde ihracat ikincisi olan Antalya Park şirketidir. Şirketin çalışanlarının hepsi ayrı bir enerji ve sevgi ile işlerine sarıldıkları için proje üretimlerinde başarı elde etmişlerdir. Bu başarı ise onların yurt dışında tanınmasına ön ayak olmuştur. Şirketin isminden de anlaşılacağı üzere şirket Antalya’da faaliyet göstermektedir. Genellikle ürünlerini Ortadoğu ve Avrupa ülkelerine pazarlayan işletme her geçen gün işinde daha da uzmanlaşmaktadır. Ayrıca şirket prensipleri gereği şeffaflığı ön planda tutan Antalya Park şirketi, kendilerini ziyaret etmek isteyen bütün potansiyel müşterilerini fabrikalarında ağırlamak istemektedir. Antalya turizm açısından çok gelişmiş bir şehir olduğundan dolayı ziyarete gitmişken tatil yapmayı da düşünüyorsanız Antalya Park sizin adınıza bütün organizasyonu yapmaktadır. Verdiği hizmetlerle neden tercih nedeni olduğunu gözler önüne seren Antalya Park yaptığı ihracatla ve sağladığı istihdam sayesinde ülkemize büyük katkıda bulunmaktadır.

Sonuç olarak ülkemizde eğlence sektörü için üretim yapan birçok firma vardır. Ve bu firmaların desteklenmesi muhakkak gerekmektedir. Ülkemizdeki istihdamın artması için de bu firmaların desteklenmesi ve kolaylıklar sağlanması gerekmektedir.

soft play

Diğer yazılarımızı okumak istiyorsanız lütfen tıklayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir