Soft Play Alanlar ve Obezite

SOFT PLAY ALANLAR ve OBEZİTE

Soft Play alanlar ve Obezitenin arasındaki ilişkiyi aşağıdaki yazımızdan inleyebilirsiniz:

Günümüzde çocukların eğlence anlayışı çevresel ve teknolojik gelişmelerden dolayı bir takım değişimler gösterdi. Örneğin artık sokaklarda grupça oyun oynayan çocuk sayısı hiç yok denecek kadar azaldı. Sokakların yerini internet cafeler, evdeki tablet ve bilgisayarlar aldı. Bu durum çocuklarımızı dışarıdaki tehlikelerden korumak için iyi bir çözüm gibi görünse de aslında çocuklarımıza bir yandan da zarar vermektedir. Başlıca zararları şunlardır; uzun süre bilgisayar başında oturan bireyler eklem ağrıları ve omurilik bağlantılı ciddi sağlık sorunları ile karşılaşmaktadırlar. İkinci olarak çocukların konuşma ve iletişim becerilerini yitirmeye başladığı ve daha az iletişim kurarak içine kapanık bireyler olduğu gözlemlenmiştir. Üçüncü büyük neden ise çağımızın ve geleceğimizin önemli rahatsızlıklarından obezite sorunudur. Yapılan araştırmalarda çocukluk çağında kilolu olan çocukların %40 ‘ı ileri yaşlarda obezite ve obeziteye bağlı rahatsızlıkları yaşadıkları araştırmalarda belirtilmiştir.

Uzmanların obezite rahatsızlığını yenmenin en önemli unsurlarından birisinin hareket etmek ve sağlıklı beslenmek olduğunu belirtmişlerdir. Eğer çocuklarımız yeteri kadar hareket etmiyorlarsa sağlıklı beslenmelerine rağmen obez olma olasılıkları yükseliyor. Bundan dolayı çocuklarımız daha fazla hareket halinde olmalıdırlar.

Bu zamanda çocuklarımızın sokakta oynayamayacaklarından ve çocuklarımıza hareket gerektiğinden dolayı soft play alanlar bu konuda oldukça faydalı olabilirler. Soft play alan, çocukların zarar görmeden, kendi yaşıtları ile birlikte eğlenceli vakit geçirecekleri yerlere soft play alan denmektedir. Soft play alanların bir başka avantajı ise başlarında daima bir yetişkinin bekleyerek onların zarar görmelerini engellemektir. Ayrıca düzenlenen etkinliklerde çocuklarımızın yeni arkadaşlarla tanışması ve onlarla kaynaşıp iletişimini güçlendirerek, ileriki zamanlarda daha özgüvenli bir birey olmasının da önü açılmış oluyor.

soft play
Soft Play

SONUÇ

Obezitenin önüne geçebilmek için daima hareket halinde olarak vücudumuza iyi bakmalıyız. Vücudumuza iyi bakmanın en önemli iki unsuru ise spor yapmak ve sağlıklı beslenmektir. Sağlıklı beslenme konusunu zaten ailedeki anneler en iyi şekilde yaptıkları için geriye sadece spor yapmak kalıyor. Onu da bırakın soft play alanlar sizin ve çocuğunuz için sporu eğlenceli hale getirsin. Unutulmaması gereken son konu ise bu eğlence alanlarının son derece kaliteli, sağlıklı ve güvenli olması gerekliliğidir. Çünkü çocuklarımızı bir hastalıktan korumak isterken diğer bir rahatsızlığa sürüklemek istemeyiz.

 

Diğer yazılarımız : Papatya Minder

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir